
Smoothie on kiireellisen arjen pelastus ja kaiken lisäksi herkullista. Smoothie on hyvää aamu-, väli- tai iltapalaksi ja sitä voi tehdä myös valmiiksi jääkaappiin, jos on tiedossa esimerkiksi kiireinen aamu.
Mikä parasta smoothie on myös terveellisempi vaihtoehto yleensä kuin esimerkiksi maustetut jugurtit, joihin on lisätty sokeria ja joissa on melko vähän kuituja. Itse tehtynä smoothie on yleensä terveellinen valinta, sillä siihen tulee harvemmin lisättyä yhtä paljoa sokeria kuin kaupassa tai smoothie-baareissa.
On sitten suosikkisi mansikka, banaani, päärynä tai vihersmoothie, löydät tästä muutamia vinkkejä.
Valitse resepti vaihtoehdoista tai kokeile vaikka kaikkia. Ohessa muutama hyvä, maukas, terveellinen ja nopea ohje:
Mango-banaanismoothie
Mango
Banaani
Soijamaitoa / maustamatonta jugurttia (kolmasosa tai puolikas purkki)
Ohje:Kuori hedelmät, laita ainekset tehosekoittimeen ja valmista!
***
Mansikka-minttu-banaanismoothie
Mansikoita
Mintun lehtiä
Banaani
Soijamaitoa / maustamatonta jugurttia
Ohje: Tämäkin on helppoa. Minttu sopii hyvin mansikoiden kylkeen ja toisaalta banaani tuo kuohkeutta smoothieen. Sulata mansikoita hieman, jos käytät pakastemansikoita, lisää ainekset tehosekoittimeen ja sekoita.
***
Vihersmoothie
Salaatinlehtiä (mitä kaapista löytyy)
Puolikas – kokonainen päärynä
Puolikas banaani
Hieman vettä / kookosvettä
Ohje: Sekoita ainekset tehosekoittimessa. Päärynä ja banaani tuovat vihersmoothieen mukavasti makua ja makeutta, joten tämä myös maistuu hyvälle.
***
Pina colada-smoothie
Yksi banaani
Ananaspurkki tai tuoretta ananasta
Puolikas kookosvesitölkki
Ripaus kookoshiutaleita
Ohje: Sekoita ainekset tehosekoittimessa. Tämä maistuu pina coladalle. Kookoshiutaleita kannattaa laittaa maltilla, sillä niissä on aika paljon energiaa.
***
Mustikka-vaniljasmoothie
Mustikoita puoli pussillista tai oman maun mukaan
Puolikas vaniljarahka
(Ripaus kookoshiutaleita)
Soijamaitoa / maustamatonta jugurttia
Ohje: Sekoita ainekset tehosekoittimessa. Jos pidät kookoshiutaleista, niin nekin sopivat lisukkeeksi.
***
Variaatioita on monia, mutta nämä ovat yksinkertaisia ja helppoja ohjeita. Etkä tarvitse superruokia maapallon toiselta puolelta tai aineksia, joille ei muuten ole käyttöä. Enjoy!
Jos kaipaat lisää maukkaita ohjeita, niin tilaa Kevyempi Olo -verkkokaupasta edullinen eKirja, johon on koottu 50 maukasta smoothie- ja juomaohjetta.
Lue lisää: 50 smoothie- ja juomareseptiä.
eKirjassa on mukana esimerkiksi vihersmoothie-reseptejä sekä ohjeita, joissa käytetään marjoja sekä hedelmiä. Mukana on myös hieman erikoisempia reseptejä. Oletko esimerkiksi kokeillut koskaan smoothieta, johon tulee myös voikukkaa mukaan? Juomat ovat myös virkistäviä ja mukana on esimerkiksi vesimelonista ja kurkusta tehtyjä juomia.
Makoisia smoothiehetkiä!
p.s. Jos kaipaat lisää smoothie-ohjeita niin lue myös 5 pirteää ja nopeasti valmistuvaa smoothie- ja juomareseptiä.